ANNEME MEKTUP..( MEHMET AKIŞ )

Ne güzel hayatı analarla yaşamak Yürekleri temiz, alınları ak Duyguları bile haramdan uzak Sıcak analar bilirim.

12 Mayıs Anneler günü, tabi ki annesi hayatta olanlara çok güzel bir gün. Ama benim olmayanlara bugün çok ama çok zor bir gün. Bu günde rahmetli annemle duygularımı paylaşmak istiyorum.
Anneciğim, ben aradan geçen bunca zamana rağmen seni hiç ama hiç unutmadım. Ve inan asla unutmayacağım. Annem çocukluğumda bana konuştuğum dili sen öğrettin. Bunun farkında bile değildin anne. Laf sırası geldiğinde benim okuma yazmam yok diyordun. Ama emin ol birçok okuryazardan daha çok şey kattın hayatıma.
Hani sana karşı gelince derdin bana oğlum “Ana babaya itaat Allah’a itaattir.” Bana karşı gelirsen Allah’a karşı gelirsin. Hatta “Cennet anaların ayağı altında” onun için bana saygı duy derdin ya. Bende çocuk aklı hep hata eder sonrada bu sözleri duyunca tamam anne derdim.
Anneciğim hiç sıcak demedin, soğuk demedin hep çalıştın ama kendin yemeden bizlere yedirdin, bizlere içirdin, bizleri giydirdin. Tek dileğin vardı çocuklarım mutlu olsun yeter.
İşte böyle anne, bize her zaman yaşam sevincini sen öğrettin, ufak şeylerden bile mutlu olmayı, ağlamasını biliyorken gülmeyi de bilmemiz gerektiğini, düşene bir tekme daha vurmak değil de kalkmasına yardım etmeyi de sen öğrettin anne. Azar işitip susmayı öğrettin anne,  haklı olandan özür dilemeyi, haksız olandan ise özür dilenmeyi beklemeyi de sen öğrettin,  her şeyi sen öğrettin anne, hayatta yaptığımız her şeyde senin kişiliğin var anne, yapılması gerekli olan şeyleri öğrettin anne, hayır işlerini öğrettin, yediğini paylaşmayı, paylaştırmayı öğrettin anne, insanları mutlu etmeyi, hastaları ziyaret etmeyi, bir tabak çorba götürmeyi ziyaret ederken ya da bir çocuğun eline şeker vermeyi sen öğrettin, sen yokken hiçbir şeyin tadı yok anne, yediğim yemekler senin yaptığın gibi olmuyor, içtiğim çayın şekerine karışmanı bile özledim anne, nolurdu yine yanımızda olsaydın da “çok şekerli içmeyin dişleriniz çürücek” desen….sana ellerine sağlık demeyi özledim anne, her sofradan kalkışımızda yarabbi şükür demeyi seninle özledim anne, şimdi yanımızda olsaydın da bu anneler gününü beraber geçirseydik
Annem benim; sen hayatın gerçeğini öğrettin bana, karşılıksız sevmeyi, şefkati, merhameti, yoksula yardımı, çalmamayı, paylaşmayı. Sonradan fark ettim sen bana inancımı, değerlerimi, örf ve adetlerimizi öyle öğretmişsin ki, ben bunu yıllar sonra anladım.
Annem çok özlüyorum ama bazı yaşadıklarım beni biraz teselli ediyor. Diyeceksin ne oğlum o?
Anlatayım anne;  hiç baba yüzü görmeyen peygamberimiz, altı yaşında annesini de kaybetmişti ya, ya doğarken annesini kaybedenler, küçük yaşta annesiz kalanlar onları görünce diyorum ki şükür Rabbime, en azından benim ilk öğretmenim,  karşılıksız sevgiyi öğrendiğim, annemle ben uzun yıllar birlikte oldum. Tadına vardım anneyle büyümenin.
Annem şimdi duyar gibi oluyorum, oğlum üzülme dediğini ama, mümkün mü Allah’ın en sevgilisi dahi annesi Amine Hatun’un kabrini ziyaret ederken,  üzüntüsünden  gözyaşı dökerdi; ben mi göz yaşı dökmeyeceğim.  Anne şimdi hep diyorum, ben annemi zaman zaman üzdüm, annesi sağ olanlar asla üzmesin çünkü anneler bizim için şair  Yavuz Bülent Bakiler’in deyimiyle

Ne güzel hayatı analarla yaşamak
Yürekleri temiz, alınları ak
Duyguları bile haramdan uzak
Sıcak analar bilirim.

Yurdumuzun, yuvamızın orta direği
Dünyadaki varlıkların en mübareği
Elimize diken batsa yüreği;
Yanacak analar bilirim.
(Yavuz Bülent Bakiler )
ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN ANNE, HAYATTA RAHAT ETTIREMEDIK MEZARDA RAHAT YATASIN ANNEM…HZ MUHAMMEDIN KANATLARI ALTINDA OLASIN ANNEM, ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN ANNEMMM….

Önceki Yazı:GENÇLİK

Sonraki Yazı:MİRAC GECESİ

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.